Konsekwencje jazdy samochodem po użyciu alkoholu
O stanie "po użyciu" alkoholu mówimy wtedy, kiedy jego stężenie w organizmie wynosi między 0,2, a 0,5 promila. Kto w takim stanie kieruje pojazdem mechanicznym popełnia wykroczenie i musi liczyć się konsekwencjami.
W ostatnim czasie rypińscy policjanci zatrzymali dwóch takich kierowców. Jeden z nich to 64-latek, który kierował fiatem seicento i w organizmie miał 0,4 promila alkoholu. Drugi natomiast to 27-letni kierowca saab-a, ten z kolei miał 0,3 promila alkoholu.
Kierowcy Ci muszą się liczyć z dotkliwymi konsekwencjami, bowiem kara za takie wykroczenie to grzywna w wysokości od 2.500 do 30.000 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Policjanci przestrzegają przed wsiadaniem „za kółko” po spożyciu jakiejkolwiek dawki alkoholu. W bardzo wielu przypadkach zatrzymani nietrzeźwi kierowcy tłumaczą, że pili dzień wcześniej i byli przekonani, że po takim czasie już są trzeźwi.
Tak naprawdę nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile dokładnie czasu musi minąć od spożycia alkoholu, żeby móc bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Alkohol jest zdradliwy. Najbezpieczniejszą metodą sprawdzenia, czy można już prowadzić pojazd, jest wykonanie specjalistycznego testu w jednostkach Policji.