kategoria: Kraj
4 sierpień 2024

zdjęcie: Stary sprzęt kinowy wzbogacił wystawę stałą Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie / fot. PAP
Projektor kinowy z 1972 roku, który służył w Kinie "Zdrój" dawnego Zakładu Przyrodoleczniczego w Ustroniu, a także związana z filmem niemym pianola zostały przekazane Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Obiekty można oglądać na wystawie stałej "Miasto. Technoczułość".

Projektor Prexer AP-6211972 wyprodukowany w 1972 r. w Łodzi podarowali muzeum pracownicy Uzdrowiska Ustroń należącego do American Heart of Poland. Sprzęt służył w kabinie projekcyjnej znajdującej się na końcu sali widowiskowej Kina "Zdrój". W skład zestawu weszły też szafa sterownicza, zasilacz, szafka na szpule filmowe, przewijarka, zestawy filtrów i soczewek optycznych, a także przecinarka do sklejania filmu.

"Cieszy to, że jest to obiekt spójny, został przekazany w całości, czyli mamy dokumentację techniczną w obiektach i przedmiotach pracy kinooperatora" - zwrócił uwagę kurator dr Filip Wróblewski z Działu Gromadzenia Zbiorów MiT. "Najczęściej w latach 70. i 80. filmy miały dużą długość, wymagały użycia nie tylko jednej szpuli filmowej, ale na przykład dwóch. Długość takiego filmu łącznie wynosiła nawet 9 km, w związku z czym, żeby film płynnie wyświetlać na ekranie przed widownią, potrzebna była pełna synchronizacja i współpraca dwóch projektorów" - wyjaśnił.

Za ich połączenie i działanie całego układu odpowiadała szafa sterownicza. Dzięki niej, kiedy kończyła się pierwsza szpula z taśmą, projekcja filmu była płynnie przełączana na drugi projektor.

Nowym obiektem na wystawie jest również datowana na początek XX wieku pianola, czyli samoczynny fortepian. "To instrument muzyczny podobny w sposobie działania do pianina czy fortepianu. Osoba grająca na pianoli mogła wygrywać melodie za pomocą klawiatury, ale mogła tez skorzystać z automatycznego działania instrumentu" - opowiedział kurator wystawy. Sprzęt wykorzystywano przy projekcji filmów niemych, którym w ten sposób dodawano tło dźwiękowe.

Wystawa stała "Miasto. Technoczułość" została otworzona w 2023 r. Opowiada o rozwoju inżynierii miejskiej od starożytności aż do czasów współczesnych. W tym roku wystawę uzupełniły także elementy wodociągu, które zaopatrywały krakowski Dworzec Główny w wodę z Wisły. (PAP)

juka/ dki/

2024-12-09 19:00