30 kwiecień 2024

Blisko połowa studentów w Polsce zarabia nie więcej niż 4 tys. zł

zdjęcie: Blisko połowa studentów w Polsce zarabia nie więcej niż 4 tys. zł / fot. PAP
Blisko połowa studentów w Polsce zarabia nie więcej niż 4 tys. zł - wynika z raportu "Student w pracy 2024". Dodano, że zarobki ponad 24 proc. studiujących wynoszą między 1 tys. a 2 tys. zł lub mniej niż 1 tys. zł na rękę.

Z badania przeprowadzonego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu przez pracownię SW Research wynika, że co czwarty studiujący (24,3 proc.) zarabia pomiędzy 1 tys. zł a 2 tys. lub nawet niecałe 1 tys. zł na rękę. To podobny odsetek co w zeszłym roku, kiedy takie zarobki deklarowało 24,5 proc. badanych.

Jak podkreślają autorzy raportu, spadła liczba studiujących, którzy otrzymują pomiędzy 2 a 4 tys. zł netto. W 2024 r. było ich 28 proc., a w roku ubiegłym 37,9 proc. Przybyło natomiast tych, którzy zarabiają pomiędzy 4 a 6 tys. zł na rękę; obecnie to 29 proc., a w 2023 r. - 12,5 proc. ankietowanych.

Co trzeci student marzy o zarobkach przekraczających 10 tys. zł netto. Natomiast w 2023 r. takiej odpowiedzi udzielił co czwarty ankietowany.

Autorzy badania wskazują, że im dalej w przyszłość, tym apetyty większe. "Za rok pensję w takiej wysokości chciałoby mieć 42,2 proc. studentów (w 2023 r. – 32,8 proc.), a za dziesięć lat aż 78,9 proc. (w 2023 r. – 66,1 proc.)" - wskazali autorzy raportu. "W tym przypadku łatwiej wskazać tych, którzy chcieliby zarabiać poniżej tej kwoty: 10,4 proc. pomiędzy dziewięć a dziesięć tysięcy na rękę (w 2023 – 16,2 proc.), a 10,7 proc. wskazało odpowiedzi w przedziałach między trzy a dziewięć tysięcy zł netto (w 2023 – 17,7 proc.)" - dodali.

Szef Programu Kariera Marian Owerko wskazał, że na rynku pracy zapanowała niepewność, która dotyka przede wszystkim młode osoby. Zwrócił jednak uwagę, że firmom zależy na budowaniu trwałych relacji z najlepszymi pracownikami, także studentami, co przekłada się na większą liczbę osób z wyższymi zarobkami. "Przedsiębiorcy wiedzą, że zatrudnianie młodych to inwestycja o wymiarze strategicznym" - ocenił.

Owerko wskazał, że nowe pokolenie bardziej intuicyjnie porusza się w świecie technologii, która stanowi o przewadze konkurencyjnej. Jego zdaniem to szczególnie istotne w gospodarce coraz bardziej zorientowanej na AI oraz nowe modele przywództwa.

Badanie „Student w pracy” 2024 przeprowadzono w marcu 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 800 studentek i studentów z 13 miast Polski; badanie zrealizowano techniką CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym SW Panel.

Program Kariera Polskiej Rady Biznesu to ogólnokrajowy program płatnych staży w różnych firmach, który jest najstarszą taką inicjatywą w Polsce.

W bieżącej edycji 52 spółki oferują blisko 120 staży w 15 miastach, m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Janowie Podlaskim, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Przemyślu, Rzeszowie, Sopocie, Warszawie czy we Wrocławiu. Staże oferowane w Programie Kariera są płatne. (PAP)

bk/ pad/