reklama
kategoria: Biznes
15 kwiecień 2025

Nowy Styl po raz czwarty zdobył Platynowy Medal EcoVadis. Firma otrzymała także tytuł Etyczna Firma 2024 i wyróżnienie dla wschodzącej gwiazdy ESG

fot. nadesłane
Nowy Styl – lider kompleksowych rozwiązań meblowych dla przestrzeni biurowych i miejsc użyteczności publicznej – po raz czwarty zdobył Platynowy Medal EcoVadis, co oznacza, że znajduje się wśród 1% najwyżej ocenianych firm przez EcoVadis w branży produkcji mebli. Nowy Styl został też laureatem konkursu Etyczna Firma 2024 w konkursie organizowanym przez Puls Biznesu. Tytuł ten przyznawany jest polskim firmom, które w sposób wyjątkowy dbają o budowę i wzmacnianie kultury organizacyjnej opartej na etyce oraz zasadach społecznej odpowiedzialności biznesu. Oprócz głównego tytułu Nowy Styl otrzymał także wyróżnienie dla "Wschodzącej gwiazdy ESG", co stanowi dodatkowe uznanie dla działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
W tegorocznej ocenie Ecovadis Nowy Styl uzyskał jeszcze wyższą punktację niż w poprzednich latach – łącznie 86/100 punktów (wzrost o 4 punkty). Natomiast w konkursie Etyczna Firma jury doceniło działania promujące etykę i odpowiedzialność społeczną jako nieodłącznego elementu dla strategii organizacji i budowanie przyszłości opartej na wartościach.

W EcoVadis w każdym z obszarów Nowy Styl osiągnął również więcej punktów niż w roku ubiegłym. Stało się to dzięki wysiłkowi różnych działów, zespołów i prowadzonych przez nich działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju: 93/100 Środowisko, 84/100 Prawa człowieka i prawa pracownicze, 72/100 Etyka, 85/100 Zrównoważone Zakupy.

Platynowy Medal to dowód, że codzienny wysiłek wielu osób jest doceniany, zauważany, ma swoje odzwierciedlenie w niezależnej ocenie EcoVadis. To także motywacja do dalszego rozwoju w duchu zrównoważonego rozwoju - mówi Rafał Chwast, Wiceprezes Zarządu,
Prezes Nowy Styl International.

Najwięcej punktów dla środowiska

Najwyższą notę firma otrzymała w obszarze środowiska – zaopiekowanie aspektów środowiskowych na wszystkich etapach cyklu życia produktu przez wdrożony system Ekoprojektowania, rozlewający się wymaganiami na wszystkie obszary organizacji daje solidne podstawy do wdrażania produktów, procesów i modeli biznesowych w duchu gospodarki obiegu zamkniętego. Odbywa się to przy ciągłej dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów. Mocną stroną Nowego Stylu jest również zarządzanie śladem węglowym. Konsekwentnie realizowane są zadania w zakresie jego redukcji w ramach wyznaczonych celów krótko, średnio i długoterminowych.

W Nowym Stylu wdrożono system ekoprojektowania zgodny z normą ISO 14006, który pozwala na precyzyjne określenie wymagań dotyczących produktów w kontekście ich całego cyklu życia. Takie podejście umożliwia skuteczne wdrażanie produktów, procesów i modeli biznesowych opartych na zasadach  gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), co stanowi ważny element strategii zrównoważonego rozwoju.

Mocny wynik we wszystkich obszarach oceny EcoVadis

Wysoki wynik w obszarze praw człowieka i praw pracowniczych związany jest z nieustającą i konsekwentną realizacją zobowiązań oraz przyjętych polityk w Nowym Stylu. Wszystkie starania i działania w ich zakresie są wysoko oceniane, koncentrują się m.in. na: dialogu społecznym, warunkach pracy, bezpieczeństwie i higienie pracy, szkoleniach i rozwoju pracowników oraz przeciwdziałaniu pracy dzieci, pracy przymusowej, niewolniczej, mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy.

W obszarze Zrównoważonych zakupów z kolei dzięki systematycznej pracy z dostawcami oraz wdrożonym narzędziom monitorującym ESG Nowy Styl osiągnął pełne pokrycie działań i skuteczną realizację środków wspierających zrównoważony rozwój. Dokumentacja dla dostawców jest dostosowana do najlepszych praktyk, a przejrzyste raportowanie zapewnia ciągły monitoring postępów. Nowy Styl zintegrował  zrównoważone procesy i zaangażowanie dostawców we wspólne cele. Kreuje odpowiedzialny łańcuch dostaw, wyznaczając nowe standardy.

W etyce Nowy Styl też odnotował wzrost, będący efektem systematycznego doskonalenia standardów i praktyk. Skupiono się na zapewnieniu sygnalistom bezpiecznych i poufnych kanałów zgłaszania nieprawidłowości, a także na rozwijaniu świadomości i wiedzy w zakresie compliance w całej organizacji. Równolegle wzmacniano kulturę odpowiedzialności, rozbudowując mechanizmy identyfikacji i ograniczania ryzyk sankcyjnych. Przeprowadzono również szkolenia z zakresu etyki w biznesie, adresowane zarówno do nowych, jak i obecnych pracowników.

Integralną częścią działań była kwestia cyberbezpieczeństwa. Budowanie świadomości zagrożeń wśród pracowników, czyniąc bezpieczeństwo informacji wspólną odpowiedzialnością. Dokonano ponownej analizy ryzyk w kontekście nowych wyzwań oraz wzmocniono odporność organizacji na incydenty poprzez redefinicję zagrożeń, ról, odpowiedzialności i mierników skuteczności podejmowanych działań.

O EcoVadis

EcoVadis oferuje wiodące rozwiązanie do monitorowania zrównoważonego rozwoju w globalnych łańcuchach dostaw. Wykorzystując innowacyjną technologię oraz wiedzę ekspercką w zakresie zrównoważonego rozwoju, dąży do zaangażowania firm i wspierania ich w przyjmowaniu zrównoważonych praktyk.

Analizie EcoVadis poddało się już ponad 3 mln firm z ponad 185 krajów, obejmując tym samym ponad 250 branż. Metodologia EcoVadis ocenia polityki i działania firm, a także ich opublikowane raporty dotyczące środowiska, pracy i praw człowieka, etyki oraz zrównoważonych zakupów. Zespół międzynarodowych ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju analizuje i weryfikuje dane firm (dokumenty potwierdzające, wyniki 360° Watch itp.), aby stworzyć wiarygodne oceny, uwzględniając branżę, wielkość oraz lokalizację geograficzną każdej firmy.

Ocena odbywa się w trzech wymiarach polityki, działania i rezultaty. Metodologia oparta jest na międzynarodowych standardach m.in. Global Reporting Initiative, UN Global Compact, ISO 26000.

Konkurs Etyczna Firma

Organizowany po raz jedenasty przez Puls Biznesu, to wymagający dwustopniowy proces oceny przedsiębiorstw. Patronem wydarzenia było Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a partnerem merytorycznym PwC Polska. Dodatkowo, wsparcie zapewnił Orlen S.A., a patronem medialnym został Bankier.pl.

Aby znaleźć się w gronie laureatów, należało spełnić rygorystyczne kryteria określone przez kancelarię PwC Legal. Pierwszy etap obejmował wypełnienie szczegółowej ankiety dotyczącej procedur, kodeksów i regulaminów obowiązujących w firmie, a także podejścia do ekologii, współpracy z dostawcami, działań prospołecznych i programów szkoleniowych dla pracowników. Drugi etap to szczegółowa weryfikacja przekazanych informacji.

Nowy Styl planuje w 2025 roku planuje wystawy podczas międzynarodowych imprez wystawienniczych m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Niemczech. Nowy Styl dostarcza swoje produkty do ponad 70 krajów na świecie, a 84% sprzedaży jest realizowane poza Polską. Niemcy są największym rynkiem sprzedażowym dla firmy – gdzie realizowane jest 35% sprzedaży. Drugi rynek zagraniczny to Szwajcaria (12% sprzedaży), a trzeci to Francja – generująca 11% przychodów. Firma posiada w każdym z tych krajów własne struktury sprzedaży, sieć dystrybucji oraz showroomy. Ponadto Nowy Styl ma własne fabryki w Niemczech, Szwajcarii i Francji.

Międzynarodowe imprezy targowe w 2025 roku:

Workspace Expo 2025 Paris, 25-27.03

Londyn, Clerkenwell Design Week 20-22.05

Passenger Terminal Expo 2025, Madryt, 8-10.04,

Wystawa 85-lecie Kusch+Co

Nowy Styl opublikował raport Zrównoważonego Rozwoju i zadeklarował cele na 2025 rok. Należy do nich m.in. redukcja śladu węglowego o 50%, aby w perspektywie długoterminowej do 2050 roku osiągnąć zeroemisyjność. Ponadto firma będzie nadal inwestować w rozwiązania technologiczne i infrastrukturalne poprawiające efektywność energetyczną oraz zwiększy udział energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym. Już w 2025 roku pakiet zielonej energii będzie stanowić 100% zużywanej energii. Ponadto Nowy Styl przyłączy się do międzynarodowej akcji Tygodnia Lasów FSC®, aby propagować ochronę bioróżnorodności, wdroży globalny projekt eliminacji taśmy foliowej, zastępując ją papierową, będzie kontynuować działania zmierzające do redukcji zużycia opakowań w transporcie wewnętrznym i zewnętrznym produktów, a także zwiększy w produktach ilość materiałów pochodzących z recyklingu.

Dążąc do zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych, a tym samym obniżenia emisji CO2 w Scope 2, podjęto działania zmierzające do powstania w Jaśle farmy fotowoltaicznej. Aktualnie, po uzyskaniu decyzji środowiskowych Nowy Styl jest w trakcie uzyskania pozwolenia na budowę. Przewidywana moc farmy to ok. 7MWh.

Obecnie Nowy Styl coraz częściej angażuje się w projekty polegające nie tylko na dostarczeniu nowych produktów, ale również na wykorzystaniu tych, które są na miejscu. Za przykład może posłużyć chociażby Stadion Miejski w Rybniku, gdzie w ramach marki Forum by Nowy Styl stare plastikowe siedziska stadionowe będą zdemontowane, a następnie poddane rozdrobnieniu na granulat – który posłuży do wytworzenia innych, nowych plastikowych produktów. Polipropylen, z którego zostały wykonane zarówno stare, jak i nowe krzesełka jest materiałem w 100% odnawialnym i może służyć przez wiele lat w różnych formach. W ten sposób firma pracuje nad dostarczeniem 6000 nowych siedzisk Omega powstałych z materiału pochodzącego z recyklingu.

Pilotażowy projekt dla Rządu Holenderskiego (kooperacja z firmą Alvero)

Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej /Rijkswaterstaat (RWS): Projekt Rotterdam: remont 300 miejsc pracy, zarówno krzeseł, biurek, jak i mebli konferencyjnych.

Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej / Rijkswaterstaat (RWS): krzesła 24/7 - 600 sztuk sprawdzonych, oczyszczonych lub jeśli to konieczne naprawionych w celu wydłużenia ich żywotności.

Centralne Biuro Poboru Należności Sądowych (CJIB): renowacja mebli w salach konferencyjnych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – odnowienie 200 krzeseł konferencyjnych.

Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej / Rijkswaterstaat (RWS): projekt Haarlem – odnowienie wszystkich mebli konferencyjnych.



W ramach wdrażania ekologicznych rozwiązań Nowy Styl wyprodukował ponad 40 tysięcy krzesełek na Stadion Eintracht Frankfurt pod marką Forum by Nowy Styl. Dzięki strategicznemu partnerstwu Forum by Nowy Styl z Grupą Azoty Compounding krzesła zostały wykonane z granulatu składającego się w 80% z odpadów poprodukcyjnych. Stadion Eintracht Frankfurt to obiekt, na którym rozegrane były mecze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2024. Forum by Nowy Styl to jedna z marek Nowego Stylu wyposażająca miejsca użyteczności publicznej, m.in. stadiony. Łącznie marka wyposażyła ponad 40 stadionów na całym świecie – w tym 6 w Katarze (z 8 przeznaczonych na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022), 5 na Węgrzech, Allianz Riviera we Francji, stadiony w Austrii, Słowacji, Rumunii, Serbii i ponad 20 w Polsce, m.in. PGE Narodowy, Arena Zabrze, Arena Lublin, Stadion Olimpijski we Wrocławiu, Stadion Miejski w Szczecinie, Stadion Gdańsk, GKS Bełchatów, Stadiony Miejskie Poznań, Białystok, Ostróda, Stadion Miejski Widzewa Łódź.

Ponadto należąca do Nowego Stylu marka Kusch+Co wyposażyła ponad 260 lotnisk na całym świecie. W USA meble Kusch+Co znajdują się aż na 27 lotniskach, a w Europie pasażerowie mogą korzystać z produktów tej marki na ponad 100 lotniskach, w tym we wrocławskim Porcie Lotniczym im. Mikołaja Kopernika w Polsce.

Nowy Styl
Nowy Styl dostarcza swoje produkty do ponad 70 krajów na świecie, a 86% sprzedaży jest realizowane poza Polską. Nowy Styl wyposażył ponad 2500 przestrzeni w najlepsze rozwiązania meblowe, a przychody Grupy w 2023 roku sięgnęły 309 mln euro. Firma realizuje kompleksowe wyposażenie na rzecz biur, ale także dużych obiektów użyteczności publicznej – jak lotniska, stadiony, kina, placówki medyczne, etc.

Nowy Styl jest właścicielem pięciu marek: Nowy Styl, Kusch+Co, SOHOS by Nowy Styl, Sitag by Nowy Styl oraz Forum by Nowy Styl. Firma współpracuje z wieloma znanymi designerami, m.in. z Karimem Rashidem, projektantem fotela Bound (marka Kusch+Co).

Firma jest laureatem wielu prestiżowych nagród dla produktów: German Design Award 2024 dla beWise i Genaya marki Kusch+Co, iF Design Award 2023 – WithME (Nowy Styl), Red Dot Design Award 2023 – Genaya (Kusch+Co).

Nowy Styl angażuje się w działania w kierunku zrównoważonego rozwoju  testuje i wprowadza nowe ekologiczne materiały do produkcji, obniża emisję CO2. W 2024 roku Nowy Styl po raz kolejny został wyróżniony Platynowym Medalem EcoVadis, zapewniając sobie miejsce w gronie 1% najlepszych firm w swojej branży, które mogą pochwalić się takim osiągnięciem. EcoVadis jest jedną z głównych platform ratingowych ESG – powszechnie rozpoznawalną i cenioną na całym świecie. Tysiące wiodących globalnych firm polega na EcoVadis.


https://www.nowystyl.com/pl/
https://www.nowystyl.com/pl/showrooms/
https://www.nowystyl.com/pl/zrownowazony-rozwoj/
https://www.nowystyl.com/pl/wiedza/redukcja-emisji-co2-w-nowym-stylu/
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Rypin
12.3°C
wschód słońca: 05:38
zachód słońca: 19:45
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rypinie

kiedy
2025-04-29 19:00
miejsce
Rypiński Dom Kultury, Rypin,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-27 19:00
miejsce
Rypiński Dom Kultury, Rypin,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-08 19:00
miejsce
Rypiński Dom Kultury, Rypin,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-18 19:00
miejsce
Rypińskie Centrum Sportu, Rypin,...
wstęp biletowany